Devlet Nedir?, Modern ve Sosyal Devlet Nedir?

0
84
devlet-nedir,

Bugün makalemizde siz okurlarımıza devlet nedir konusuna değineceğiz. Ardından sosyal devlet nedir ve modern devlet nedir soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Devlet Nedir?

Devlet toplumun yararını gözeten toplum için olan toplum tarafından kurulan toplum üstü kurum. Günümüzde baktığımızda dünyanın neresinde olursa olsun bu şekilde bir devlet var mı? Devletlere bakıyorum da artık devlet toplum için değil de toplum devlet için olmuş devletin kasasını nasıl doldurabilirim düşüncesinde; vergi vergi vergi… Bunun sebebi nedir? Kapitalist sistem (kölelik sistemi) neden bazı insanlar fakir neden bazı insanlar fakir neden bazılarının yatacak yeri yokken bazılarının yatları katları var. Buna kim izin verdi ? Bence bir düşünün

Devlet Sistemi

Sizde fark etmediniz mi? Sistem yürümüyor artık devletler halkı sömürmeye başladı vergilerle. Ne için kim için devletler kendi yaşamlarını düşünür oldu toplumu düşünen yok zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor. Kölelik yok diyoruz ama aslında hepimiz köleyiz. İşsizlik başını aldı gidiyor. Açlık artıyor. Durumu iyi olan insanlar son model ürün ve eşyaları kullanıyor. Neden herkes kullanamıyor.

Kim paylaştırdı bu dünyanın kaynaklarını topraklarını. Aklıma sürekli bir filmin sahnesi geliyor. Cengiz Han! Kardeş gibi büyüyen 2  komutanın orduları savaşıyor. 2 komutan farklı tepelerde durmuş sanki satranç oynuyorlar. Ölenler niye ölüyor belli değil uçsuz bucaksız topraklarda savaşıyorlar hepsine yetecek genişlikte. Günümüzde de öyle değil mi dünyayı yönetenler dünyanın belli yerlerinde savaş çıkarıyorlar. Ölenler hep masum fakir insanlar, ellerindekini paylaşmamak için öldürüyorlar. Çünkü o fakirler masumlar ayaklanırsa güçlerini kaybedeceklerini biliyorlar. Uyanmadan öldürüyorlar. 100 silahlı asker düşünün 1000 silahsız masum durursak hepimiz ölürüz koşarsak yarımız gider ama 100 askere yetişir silahları alır geri kalanlar ve bu sefer biz silahlı oluruz. Düzeni değiştirmek kolay ölmekten korkmasak. Hoş böyle yaşamakta ölümden farksız!

Modern Devlet

Bence artık zamanı geldi. Düşünsenize kimsenin toprağı yok ama herkesin toprağı var. Karmaşık mı geldi açıklayayım. Her şey devletin olsa şirketler topraklar üretimler vs. Devlette halkın.. tam bir iş bölümü. Kar amacı gütmeyen bir devlet düşünün dışarıyla ticarete ihtiyaç var mı çok bence yok. Neden? Devlet şirketleri yönetse  herkes çalışsa o şirketlerde alınan eğitime göre daha az ağır olan teknoloji destekli kendi teknolojimiz zor değil 5 yılda gelişebilir. Önceliğimiz kendimize yetmek. Özel sektör kan emicilerini defetmek.

Toprağa dönmek karnımızı doyuran bir toplum olsak üretim devlet eliyle olsa herkesin karnı doysa şirketler devlet eliyle yöneltilse ar ge  ve iş devamlılığı için gerekli payı ayırdıktan sonra tüm geliri çalışanlar arasında eşit dağıtsa ? Çok mu zor bence değil. Her iş yerinde fazla kişiler çalışsa  4 saat çalışsa insanlar ailelerine kendilerine zaman ayırsalar çok mu zor karnımız doyuyor zaten paraya çokta ihtiyacımız olmaz ama yine de çalışmak zorunlu olsa. Kendi arabamızı üretsek kendimize dünyadan isteyen olursa da ihraç ederiz tabi ki topraklarımız zengin kendimize yeteriz.

Fazla üretim tabi ki ihraç edilir olmayan ürünler ithal edilir. Zamanla olmayan ürünlerin üretimine de geçilir. Adalet nasıl olmalı peki insanlar neden suç işler bir insan niye banka soyar niye ekmek çalar benzer değil ama ikisi de ihtiyaçtan rahat yaşamak herkesin hakkı. Kanunlar suçu önlemez sadece suç işleyenleri toplumdan uzaklaştırır. Refahı arttırırsak suç işlemeye gerek kalmaz. En azından çok azalır. Demem o ki sosyal deyin komünist deyin ütopya deyin ne derseniz deyin zor değil zamanı geldi bence Modern Devlet böyle olmalı. Her devletin kurulduğu gibi halkların bunu kurma zamanı geldi geçiyor..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here