Meditasyon Nedir?, Meditasyon Nasıl Yapılır?

0
316
Meditasyon-Nedir

En çok merak edilen tekniklerden biridir. Ayrıntılarıyla da dikkat çeken bu teknik her yaştan ve her kesime hitap etmektedir. Transandantal meditasyon, günde iki kez rahatça oturarak gözler kapalı şekilde uygulanan zihin tekniğidir. Bu ve bunun gibi birçok meditasyon türleri vardır.

Meditasyon Ne Demek?

Bilimsel bir zihin dinlendirme tekniğidir. meditasyon ne demek sorusuna derin bir şifa yöntemi de denilebilir. Stres yöntemi, verimlilik artışı için kullanılmaktadır. Beden, zihin ve ruhun eş zamanlı bir şekilde şifalandırıldığı bir tekniktir. Bilim dünyasında meditasyon nedir, strese karşı panzehir adıyla da anılan bir tekniktir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Merak edilen meditasyon nasıl yapılır konusunda öncelikle meditasyonun günlük düzenli ve disiplinli olarak uygulanması tavsiye edilir. Meditasyondan maksimum düzeyde etki alınabilmesi açısından istikrarlı bir biçimde uygulanmasına özen gösterilmelidir.

Meditasyonda en ideal zaman dilimleri ise 03:30 ila 05:30 saatleridir. Sessiz, sade ve havadar bir ortamda meditasyon yapılmasına özen gösterilmelidir. Temizlenmiş ve arındırılmış bir beden üzerinden meditasyon yapılmalıdır. Belirli bir ortam tercih edilerek uygulamanın her zaman aynı ortamda gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

İş hayatı, aile problemleri, maddi sıkıntılar, gelecek kaygısı gibi birçok neden stres yükünü arttırmaktadır. Günümüzde 7’den 77’ye herkes stres altındadır. Doktorlar ve uzmanlar stresin birçok hastalığın kaynağı olduğunu belirtmektedir. Bu durum ele alındığında stresle baş etmek, stresi azaltmak büyük bir öneme sahiptir. Meditasyon, tek başına bir tedavi yöntemi olarak düşünülemez. Ancak; meditasyon faydaları göz önüne alındığında pek çok sağlık problemini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

  • Anksiyeteyi kontrol eder.
  • Stresi azaltır ve stres yönetimi yapılmasını sağlar.
  • Öz farkındalığı geliştirir.
  • Nezaket üretmeyi sağlar.
  • Yaşla bağlantılı hafıza kaybını azaltır.
  • Bağımlılıklarla mücadelede yardım eder.
  • Kaliteli uyku uyumayı sağlar.
  • Kan Basıncını düşürür.
  • Ağrıların kontrolü sağlanır.

Meditasyon ne işe yarar denildiğinde verilecek birçok cevap vardır. Faydaları bakımından ele alındığında meditasyonun gerekliliği de gözler önüne alınmaktadır.

Meditasyon Teknikleri

Farklı meditasyon teknikleri bulunmaktadır. Saatlerce mum ışığında oturmak gerekmez. Aslında bu daha çok kişinin hangi meditasyon tekniğiyle rahatladığına bağlıdır. Herkes kendine göre bir meditasyon tekniği uygulayabilir. Söz gelimi; bazı insanlar meditasyon müzikleriyle rahatlayabiliyorken kimileri de tamamen sessiz ortamlarda meditasyon yapmayı tercih edebilirler. meditasyon çeşitleri ya da bir başka deyişle; meditasyon yöntemleri herkese hitap edebilmektedir. Kişi hangisinden daha çok keyif alıyorsa o tekniği seçebilir.

Meditasyon Aşamaları

Pratyahara: Dikkatin dış dünyadan iç dünyaya yöneltilmesidir.

Dharana: Konsantrasyondur.

Dhyana: Konsantrasyon halinde kişinin kendisini zorlamadan kalabilmesi durumudur.

Samadhi: Yoga’nın hedefi olan evrensel bilinçle birleşmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here