Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? ve Listesi

0
72
Zıt-Anlamlı-Kelimeler-nelerdir

Bugün makalemizde siz okurlarımıza zıt anlamlı kelimeler konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak zıt anlamlı nedir sorusunu cevaplayacağız. Ardından zıt anlamlı sözcükler ve zıt anlamlı kelimelere değineceğiz.

Zıt anlamlı kelimeleri birçok dilde var olduğu gibi dilimizde de geniş yer kaplıyor. Özellikle de büyük bir kültür taşıyıcısı olan ve geçmiş ile bağlarını koparmamış olan, büyük oranda orijinal halini kaybetmeyen dillerde daha çok görülüyor. Kelime hazinesinin bolluğu o dilin zenginliğinin bir ifadesidir. İşte zıt anlamlı kelimelerin bu konudaki etkisi de oldukça fazladır. Tam olarak birbirleri ile farklı anlamlar taşıyan ve farklı çağrışımlar yapan kelimelerin aralarında oluşturdukları temel anlam olarak nitelendirilen ve isimlendirilen bu kelimelere örnek verilirse, gece ile gündüz verilebilir. Bunun dışında birçok farklı örnek verilebileceği gibi özellikle de kendi dilimizin bu konuda oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Dil bilgisi kurallarının ve kelime anlamlarının da etrafında şekillendiği zıt anlamlı kelimelerin bolluğu dilimiz için iyi bir özellik olsa gerek.

Kelime Zenginliği

Zıt anlamlı kelimeler sıkça kullanıldıkları dillerde oldukça büyük bir zenginliğe sebebiyet verirler. Çünkü bir kelime ile beraber otomatik olarak onun karşıt anlamlısı olan farklı bir dil de türüyor ve bu sayede de dilin sahip olduğu kelime hazinesi de genişliyor. Bu özelliğe sahip olan kelimelerin yok olması ve tarih sahnesinden silinmesi oldukça zordur. Çünkü her kelime sadece kendisi ile değil aynı zamanda karşıt anlamlısı ile de bir anlam ifade edecektir. Bunun yanında zıt anlamlı kelimeler bir dilin öğrenilmesinde de oldukça büyük faydalar sağlayabilir. İnsanların bir kelimenin anlamını ezberlerken zıt anlamlısının akıllarında belirmesi bu karşıt anlamlar sayesinde olacaktır.

Karşıt Anlam Nasıl Oluştu?

Zıt anlamlı veya karşıt anlamlı kelimelerin dil ailelerine ve dillere tam olarak neden ve nasıl sirayet ettiği bilinmiyor. Ancak kullanım şekline göre bu nedenlerin neler olduğu az çok tahmin edilebiliyor. Bu tahminlerden yola çıkarak yapılan araştırmalar ışığında da kafiyeli olan veya daha çok şiire yatkın olan dillerde yazılışı kadar ve kendisi kadar okunuşu ve anlamının da önemli olduğu dillerde zıt anlamlı kelimelere daha çok sık rastlandığı söylenebilir.

Kelimelerin Doğuşundaki Nedenler

Zıt anlamlı kelimelerin oluşumunun temel nedeni ise dilin eskiden beri şiir yazılırken veya hitapta kullanılırken daha şık ve süslü durmasını sağlamaktır. Kendi dilimizin de içerisinde bulunduğu dil ailesi bu dillerden birisidir. Arap coğrafyasında kullanılan Arapça dilimde ise buna çok sık bir şekilde rastlayabilirsiniz. Ancak tüm bunların tersine basit ve kısa kelimelerin olduğu sadece ama sadece anlaşmak için kullanılan dillerde ise bu anlamları bulmak ve bu zenginliğe rastlamak zor olabilir.

Anlam Zenginliği

Beyaz kelimesi ile siyah kelimesinin birbirini nasıl tamamladığı ve büyük bir anlam ve kafiye zenginliğine yol açtığı herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle de bu zıt anlamlı kelimelerin ve daha birçok konuda birbirleri ile çeşitli bağlara sahip olan kelimelerin yaşatılması ve çoğaltılması hem o toplum için hem de dilleri için oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here